Gąbka do polerowania - jaką wybrać?

Gąbka do polerowania – jaką wybrać?

Polerowanie wbrew pozorom nie jest takim prostym zagadnieniem. Zależnie od obrabianej powierzchni konieczne jest wybranie odpowiednich narzędzi oraz akcesoriów, ponieważ w przeciwnym wypadku zamiast wygładzenia danej rzeczy, można ją uszkodzić. W dzisiejszym wpisie pokrótce opiszemy gąbki do polerowania pod względem rodzaju oraz ich zastosowań.

Gąbki do polerowania – co to jest?

Gąbka polerska to obok papieru ściernego najczęściej stosowane akcesorium do polerowania różnego rodzaju powierzchni. Najczęściej wykorzystuje się ją do usuwania rys na lakierze samochodów, łodzi czy motocykli. Oczywiście, można jej również używać w wielu innych sytuacjach – sprawdzi się w przypadku pokrytych lakierem bram oraz wykończonych na wysoki połysk mebli.

Gąbki do polerowania – rodzaje

Gąbki do polerowania występują w wielu rodzajach różniących się od siebie pod względem twardości i ścieralności stosowanej pasty polerskiej. Cena tych produktów nie jest wysoka, dlatego w niektórych sytuacjach zaleca się kupno pełnego zakresu gąbek:

  • Gąbki twarde – są one najczęściej gruboziarniste i wykorzystuje się je razem z pastami polerskimi o wysokiej ścieralności. Są używane do usuwania większych i widocznych rys, ale też zmatowiałych powłok.
  • Gąbki średnie – gąbki średnio twarde są wykorzystywane do usuwania drobniejszych rys i mniej widocznych niedoskonałości lakieru na danej powierzchni.
  • Gąbki miękkie – to drobnoziarniste akcesoria, które świetnie sprawdzają się w przypadku polerowania na wysoki połysk. Służą do usuwania kolistych śladów po polerowaniu gąbkami twardymi. Można je wykorzystać do wyrównania najmniejszych zarysowań. Są doskonałym wyborem do rozprowadzania delikatnego mleczka polerskiego lub past o niskim stopniu ścieralności.
  • Gąbki bardzo miękkie – wykorzystuje się je do usuwania mikroskopijnych nierówności na lakierowanej powłoce. Stosuje się je razem ze środkami nabłyszczającymi na ostatnich etapach polerowania. Można nimi nakładać wosk.

Jaka gąbka do polerowania reflektorów?

Nawet w kilkuletnich samochodach można zauważyć zmatowienie reflektorów. Jest to związane z powstawaniem podczas jazdy masy drobnych rys, których przyczyną mogą być drobiny piasku, deszcz czy sam pęd powietrza. Osłony lamp są wykonane z plastiku. Nie jest to twardy materiał, a więc bywa podatny na zarysowania. Jednocześnie dość łatwo go obrabiać, dlatego gąbki do polerowania sprawdzą się w tym przypadku doskonale. Zaleca się wybór modeli lekko ściernych i jednoczesne stosowanie dobrze dobranej pasty polerskiej. Podczas prac należy jednak zachować szczególną ostrożność, żeby nie wyjechać gąbką na lakier samochodu.

Gąbki do polerowania a temperatura

Ważnym aspektem podczas polerowania jest temperatura nie tylko urządzenia, ale przede wszystkim obrabianej powierzchni. Szybkie nagrzewanie się lakieru może prowadzić nawet do jego przypalenia, dlatego warto stosować dodatkową wentylację lub regularnie przerywać pracę. Dość skuteczną odpowiedzią na ten problem są gąbki wyposażone w otwory i pofałdowaną powierzchnię, dzięki czemu powietrze podczas polerowania jest odprowadzane na bieżąco.

Rozmiar gąbki do polerowania

Rozmiar gąbki zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. W przypadku większych powierzchni, takich jak duży blat lakierowanego stołu czy dach samochodu, warto kupować największe modele. Natomiast precyzyjna praca dotycząca na przykład polerowania reflektorów wymaga zastosowania mniejszych akcesoriów.

Gąbki do polerowania wysokiej jakości

Warto zaopatrywać się w wysokiej klasy produkty, ponieważ użycie wątpliwej jakości gąbek może prowadzić nawet do uszkodzenia lakieru czy jego szybkiego przegrzania. Tymczasem cena dobrej jakości akcesoriów nadal jest niska. W sklepie ekemichal.pl znajdują się wysokiej jakości produkty do polerowania o różnej wielkości oraz twardości czy stopniu ścieralności pasty polerskiej. Znajdziesz tam także futra polerskie i inne materiały ścierne.