Jak wyregulować pistolet lakierniczy?

Skuteczna naprawa lub nakładanie nowych powłok lakierniczych na samochodach, maszynach i innych powierzchniach to proces wymagający korzystania z odpowiednich narzędzi. Do ich grona zaliczają się oczywiście pistolety lakiernicze. Na rynku dostępnych jest wiele takich urządzeń. Aby mogły działać prawidłowo, konieczna jest ich właściwa regulacja. Właściwie ustawiony i wyregulowany pistolet pozwoli na skuteczne lakierowanie i malowanie różnych powierzchni bez potrzeby korzystania z pędzla. Rozwiązanie to jest szybkie, ergonomiczne i umożliwia równomierne nakładanie powłoki na metal i inne powierzchnie. Podczas korzystania z pistoletu lakierniczego bardzo ważną sprawą jest ustawienie lepkości lakieru, ilości powietrza oraz jego ciśnienia.

Zasada działania pistoletu lakierniczego

Aby wiedzieć, jak wyregulować pistolet lakierniczy trzeba znać zasadę działania takiego sprzętu. Pistolet lakierniczy jest przyrządem, który wykorzystuje właściwości dynamiczne strumieni gazu oraz cieczy. Materiał wykorzystywany do lakierowania jest zasysany przez strumień powietrza, który przepływa w kierunku dyszy materiałowej. Jej otwór dozujący jest zamykany przez iglicę sterowaną językiem spustowym znajdującym się w rękojeści. Język ten odpowiada również za sterowanie zaworem powietrza. Optymalne ustawienie pistoletu polega na tym, że w pierwszej kolejności otwierany jest zawór powietrzny, a następnie iglica materiałowa. W ofercie sklepu e-Kemichal można znaleźć wysokiej jakości pistolety lakiernicze charakteryzujące się taką konstrukcją i działaniem. Wspomniane wyżej ustawienie jest bardzo wygodne, ponieważ umożliwia regulowanie ilości powietrza bez potrzeby zużycia materiału lakierniczego. W pistolecie znajduje się głowica powietrzna sterująca strumieniem powietrza. Warto pamiętać, że nawet najlepsze ustawienia i regulacja nie zastąpią umiejętności prawidłowego, równomiernego prowadzenia pistoletu oraz zachowania odpowiedniej odległości od lakierowanej powierzchni.

Jak ustawić pistolet lakierniczy? Najważniejsze parametry regulacyjne

Ilość zużywanego materiału lakierniczego w wymaganym zakresie jest regulowana przy pomocy iglicy materiałowej. Jeśli zależy nam na zwiększeniu lub zmniejszeniu zużycia, konieczna jest wymiana dyszy na element o odpowiedniej większej lub mniejszej średnicy. Konieczna jest też wymiana iglicy na element dopasowany do dyszy.

Jeśli chodzi o ciśnienie robocze pistoletu lakierniczego, to parametr ten jest regulowany przy pomocy specjalnego manometru znajdującego się przy rękojeści pistoletu lakierniczego. Dzięki takiej regulacji możliwe jest ustawienie odpowiedniego strumienia powietrza.

Kształt pióropusza materiału lakierniczego wychodzącego z pistoletu można z kolei regulować przy pomocy pokrętła znajdującego się na bocznej powierzchni pistoletu, w pobliżu miejsca mocowania dysz. Możliwe jest regulowanie kształtu od koła, aż po elipsę. Umożliwia to skuteczne lakierowanie naroża wewnętrznego oraz powierzchni.

AZ 4 HTE-S IWATA Impact Junio Ręczny pistolet lakierniczy 1,8

Co jeszcze warto wiedzieć o regulacji pistoletów lakierniczych?

Osoby zastanawiające się jak wyregulować pistolet lakierniczy nie powinny się obawiać tego procesu. Regulacja jest bowiem bardzo łatwa. Ciśnienie robocze pistoletu lakierniczego należy ustawić zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku lakierowania standardowych elementów karoserii auta należy ustawić przepływ materiału i szerokość strumienia na maksymalną wartość. Jeśli jednak lakierowane są drobne elementy, wówczas szerokość (czyli tak zwaną "miotłę" można ustawić na mniejszej wartości. Przy zmianie szerokości strumienia zawsze zmianie ulegnie przepływ powietrza przez pistolet. W związku z tym niezbędna będzie korekta ciśnienia. Mała szerokość oznacza konieczność zmniejszenia ilości materiału.

Warto sięgać po porządne pistolety lakiernicze, takie jak dostępne w ofercie prezentowanej na naszej stronie Są one trwałe, wydajne oraz można je łatwo i bezproblemowo regulować stosownie do własnych potrzeb.