Jaki pistolet lakierniczy dla amatora?

Wiele osób, które wykonują amatorsko różnego rodzaju prace malarskie, po pewnym czasie decyduję się na zakup pistoletu lakierniczego. Z pewnością jest to opłacalna inwestycja. Tego typu urządzenie znacznie przyspiesza bowiem proces malowania i sprawia, że farba jest dokładnie i równo położona. Dla amatorów istotny jest także fakt, że do jego używania nie są potrzebne żadne specjalne umiejętności. Wystarczy nacisnąć na spust, a za chwilę na malowanej powierzchni pojawi się równomierna mgiełka farby. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem, to z pewnością zastanawiasz się, jaki pistolet lakierniczy na początek wybrać. Z przyjemnością pomożemy Ci w podjęciu tej decyzji.

Malowanie pistoletem natryskowym

Zanim przejdziesz do wyboru pistoletu, powinieneś znać plusy i minusy tego sprzętu. Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest szybkość malowania powierzchni. Dodatkowo rozpylanie farby nie wymaga tak dużego nakładu pracy co posługiwanie się wałkiem i pędzlem. Plusem może być także pokrywanie trudnych powierzchni, takich jak narożniki czy wykończenia. Dzięki pomocy pistoletu pomalujesz je znacznie szybciej. Należy pamiętać, że nie wszyscy lubią lub potrafią dobrze posługiwać się wałkiem, a pistolet lakierniczy dla amatora to prawdziwe zbawienie. Bez umiejętności malarskich możesz bowiem pokryć powierzchnię równomierną warstwą farby. Jeżeli chodzi o minusy, to należy pamiętać o czyszczeniu rozpylacza zaraz po wykonaniu pracy, zanim farba zdąży zaschnąć. W przypadku korzystania z takiego urządzenia do czasu pracy należy doliczyć także przygotowanie pistoletu. Jeżeli malujemy małe obszary, to bardziej opłacalne czasowo może być dla nas skorzystanie z tradycyjnych narzędzi.

Pistolet lakierniczy dla początkującego - o czym pamiętać przy wyborze?

Oferta dostępnego sprzętu lakierniczego jest naprawdę ogromna. Pistolety dzielimy zazwyczaj ze względu na sposób zasilania i na zastosowane ciśnienie. Jeżeli chodzi o tę pierwszą kategorię, to tutaj do wyboru mamy zbiornik górny, który zazwyczaj jest stosowany do malowania mniejszych powierzchni oraz pojemnik dolny z zasilaniem syfonowym - zazwyczaj polecany do dużych prac lakierniczych. Istnieją także maszyny zasilane ciśnieniowo, ale są one dość drogie i zazwyczaj znajdują zastosowanie w rękach profesjonalnych lakierników.

Jeżeli chodzi o zastosowane ciśnienie, to tutaj również producenci mają duże pole do popisu. Najbardziej popularne są pistolety HP (wysokociśnieniowe), HVLP (niskociśnieniowe) i RP (o zredukowanym ciśnieniu). Najstarsza technologia to urządzenia zasilanie wysokim napięciem. Mają one szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia ze względu na szybkość malowania. Ich minusem jest jednak dość duże zużycie czynnika malarskiego. Jeżeli chodzi o pistolety HVLP to charakteryzują się one większą ilością otworów w dyszy, dzięki czemu efektywniej natryskują farbę na powierzchnie. Ich zaletą jest oszczędność barwnika, ale należy pamiętać, że potrzebują one do funkcjonowania stosunkowo dobrego kompresora. Jeżeli nie możesz zdecydować się na żaden z wyżej wymienionych sprzętów, to być może idealnym kompromisem dla Ciebie będzie pistolet lakierniczy RP. Łączy on bowiem zalety obydwu konstrukcji i dzięki temu natrysk średniociśnieniowy oferuje zarówno szybkie malowanie, jak i gładką, dokładnie wykończoną powierzchnię.

Jaki pistolet lakierniczy na początek?

Każdy początkujący malarz, który nosi się z zakupem sprzętu natryskowego, zadaje sobie to samo pytanie - jaki pistolet lakierniczy wybrać? Teoretycznie różne urządzenia mają bardzo podobną budowę. Posiadają one dyszę i jej osłonę, spust, zbiornik, a także regulator ciśnienia. Lakier lub farba przemieszczają się do dyszy, skąd zamienione są w swego rodzaju spray i wędrują na malowaną powierzchnię. Wydaję się, że do tego stosunkowo prostego zadania nie potrzebujemy bardzo zaawansowanego sprzętu. W istocie jest to prawda, ale mimo wszystko należy postawić na produkt sprawdzonego producenta, tak aby bezproblemowo cieszyć się nim przez lata.

Jeżeli chcesz nabyć ręczny pistolet lakierniczy, który sprawdzi się zarówno przy prostych pracach, jak i skomplikowanych zadaniach to koniecznie odwiedź naszą stronę. W ofercie posiadamy bogaty asortyment urządzeń wysokiej jakości, z których z pewnością wybierzesz idealne dla siebie. Nasze produkty są z powodzeniem wykorzystywane przez profesjonalnych lakierników meblowych i samochodowych. Koniecznie odwiedź naszą stronę ekemichal.pl i wybierz interesujący Cię model, a my zajmiemy się całą resztą. Zapraszamy do zakupów.

Sprawdź nasze modele:

AZ 3 HTE Ręczny Pistolet Lakierniczy 1.0

 

AZ 3 HTE2 AV IWATA Ręczny Pistolet Lakierniczy 2.5

 

AZ 4 HTE-S IWATA Impact Junio Ręczny pistolet lakierniczy 1,8