Jak usunąć rysy z drewnianych mebli?

Drewniane meble to ponadczasowe rozwiązanie, które charakteryzuje się doskonałym, klasycznym efektem wizualnym, unikatowością, wysoką trwałością oraz odpornością na szereg czynników zewnętrznych. Taka powierzchnia jest długowieczna, jednakże nie sposób uniknąć mikrouszkodzeń w przypadku nadmiernej bądź długotrwałej eksploatacji.

W przypadku powstania rys lub innych płytkich uszkodzeń warto zadbać o ich szybkie usunięcie. Istnieje kilka sposobów i sprawdzonych produktów, które umożliwiają ukrycie nieestetycznych zarysowań. Jak pozbyć się rys z drewnianych mebli?

Usuwanie rys z drewnianych mebli – domowe sposoby

Doskonały efekt wizualny w kwestii mebli to aspekt, na który zwraca uwagę niemalże każda osoba odwiedzająca czyjś dom bądź mieszkanie. Zakup nowych sprzętów wiąże się z koniecznością wydania na nie sporych kwot. Natomiast w przypadku pojawienia się płytkich rys czy zadrapań można skorzystać z kilku domowych sposobów, które pozwolą wyeliminować nieestetyczne uszkodzenia.

Jednym z rozwiązań jest wtarcie w głąb rysy owocu orzecha włoskiego. Wewnętrzna część owocni nazywana endokarpem posiada miękką, a zarazem dość elastyczną strukturę, która doskonale wpasowuje się w szczeliny. Skutecznym sposobem na usuwanie rys z drewnianych mebli jest także użycie fusów z kawy lub herbaty. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku ciemnych odcieni drewna, skutecznie przyciemniając i delikatnie wypełniając wgłębienie. Zalane wodą, a następnie odsączone fusy należy nanieść na uszkodzoną powierzchnię i odczekać do pełnego wyschnięcia.

Jak pozbyć się rys z drewnianych mebli – profesjonalne i skuteczne produkty

Domowe sposoby pozwolą zniwelować widoczność i głębokość rys, ale nie zapewnią w pełni gładkiej oraz wyrównanej powierzchni. Jeśli zależy nam długotrwałym, a zarazem skutecznym efekcie, warto postawić na odpowiednie preparaty, służące do renowacji drewnianych powierzchni. Jednym z najlepszych produktów w tej kategorii jest wosk do naprawy mebli. Występuje w wielu kolorach, dzięki czemu można dobrać go do koloru posiadanego drewna.

Proces woskowania nie wymaga specjalistycznego sprzętu i można go wykonać samodzielnie. Niektóre sklepy internetowe posiadają woski w formie sztyftu. Jest to niezwykle proste rozwiązanie, ponieważ produkt aplikuje się bezpośrednio na ubytek, a jego nadmiar usuwa za pomocą szpachelki. W przypadku miejsc narażonych na nadmierną eksploatację sugeruje się korzystanie z twardych wosków. Do wypełnienia rys potrzebna jest wówczas lutownica.

Jak usunąć rysy z drewnianych mebli za pomocą wosku?

Niezależnie od rodzaju używanego wosku, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić uszkodzoną powierzchnię mebli, ponieważ rysy i wgniecenia to idealnie miejsca do zbierania się okruchów czy kurzu. Po wykonaniu tej czynności można swobodnie nanieść woskowy preparat na zarysowany obszar, zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. Po zakończeniu tej czynności należy zabrać nadmiar produktu za pomocą szpatułki, a następnie wypolerować woskowany obszar (np. wełną stalową).

Sprawdź nasze szpachle:

SZPACHLA WODNA DO DREWNA ORZECH JASNY 53 ECOSTUCCO

SZPACHLÓWKA WODNA WZMOCNIONA WŁÓKNEM DĄB ŚREDNI 48 250 GR

SZPACHLA DO DREWNA DWUSKŁADNIKOWA POLIESTROWA 2 K BIAŁA 50