Jak używać szpachli do drewna?

Meble i innego rodzaju wyroby stolarskie są podatne na uszkodzenia. Z tego powodu warto wiedzieć, jak w prosty sposób poradzić sobie z ewentualnymi ubytkami. Jednym z podstawowych preparatów stosowanych podczas działań renowacyjnych jest szpachla do drewna. Jak używać, dlaczego warto i na co zwracać uwagę? 

Drewno jest uniwersalnym materiałem o wielu zastosowaniach. Wykorzystuje się je do tworzenia podłóg, mebli, drzwi etc. Jest to jednak materiał, który ze względu na swoje właściwości może się z różnych powodów niszczyć, co nieraz wiąże się z powstawaniem ubytków. Tymczasem szpachla do drewna pozwala przywrócić mu dawny wygląd. 

Szpachla do drewna – co to jest?

Szpachla do drewna to półpłynna plastyczna masa, która jest używana do wypełniania ubytków w drewna lub przedmiotach wykonanych z płyt wiórowych. W swoim składzie posiada mączkę drzewną – pył ze zmielonego drewna, dzięki czemu po wyschnięciu osiąga właściwości niemal identyczne jak ono. 

Najczęściej wykorzystuje się szpachlę białą, jak np. https://www.ekemichal.pl/szpachlowka-wodna-wzmocniona-wloknem-biala-500-gr,3,16276,16181Co prawda po nałożeniu nie prezentuje się najlepiej, ale jej bardzo jasny odcień sprawia, że łatwo ją później pomalować. Można się jednak spotkać z produktami w różnych barwach. Swego rodzaju ciekawostką są szpachle bezbarwne, które są używane do maskowania najmniejszych ubytków – jednak przy większych są widoczne. 

Na rynku można znaleźć szpachle dwuskładnikowe. Po zaschnięciu dają efekt najbardziej zbliżony do prawdziwego drewna. Składają się z bazy oraz utrwalacza. Istotnym aspektem stosowania tych produktów jest ich szybkość wysychania. Z tego powodu konieczne będzie zużycie całego opakowania za jednym zamachem. Kolejnym rodzajem jest szpachla akrylowa, która sprawdzi się nie tylko w przypadku drewna, ale również w łataniu ubytków w płytach gipsowo-kartonowych. Wysycha w kilkanaście minut.

Szpachla do drewna – jak używać?

Przede wszystkim polecamy odpowiednie dobranie rodzaju szpachli do konkretnego drewna, ponieważ na przykład szpachlówka przeznaczona do dębu będzie za twarda przy łataniu ubytków w meblach z sosny. Przez to podczas szlifowania może dojść do powstania nierówności. Kolejnym istotnym tematem jest odporność specyfiku np. na czynniki atmosferyczne czy promieniowanie UV. Jeśli ubytek dotyczy drewnianych elementów używanych na zewnątrz budynku, są to kluczowe właściwości preparatu.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z nakładaniem szpachli do drewna obrabiana powierzchnia musi zostać przygotowana. W tym celu należy wyrównać ją za pomocą papieru ściernego lub innych akcesoriów. Następnie ubytek powinien zostać oczyszczony oraz odpylony. Dopiero wtedy można otworzyć opakowanie ze szpachlą i nałożyć ją za pomocą szpachelki. Na sam koniec, czyli kiedy szpachlówka już zaschnie, obrabiane miejsce powinno zostać wyszlifowane. Wtedy możesz przystąpić do malowania powierzchni.

Pamiętaj, że czasami ubytki są wyjątkowo głębokie (powyżej 6 mm). Jednorazowe zaszpachlowanie może doprowadzić do nierównomiernego wyschnięcia, dlatego wewnątrz np. mebla zostanie wilgoć, choć powierzchnia będzie sucha. Z tego powodu szpachla do drewna powinna być nakładana w sposób warstwowy. Jedna warstwa powinna mieć około 5 mm grubości. Kolejną nałóż dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Z tego powodu zawsze zaleca się przeczytanie instrukcji danego preparatu, ponieważ czasami jedna warstwa będzie sucha po kilkudziesięciu minutach, a w innym przypadku po kilku godzinach.

Szpachla do drewna – wybieraj sprawdzone produkty

Pamiętaj, że jakość szpachli do drewna wpływa na efekt końcowy, dlatego warto jest wybierać modele wysokiej klasy, produkowane przez renomowanych producentów. Jeżeli zależy Ci na dobrych produktach, w sklepie ekemichal.pl znajdziesz wiele preparatów do usuwania ubytków w drewnie. Ma szeroki asortyment, dlatego w jego ofercie znajdziesz szpachlówki do wielu rodzajów drewna i w różnych wersjach kolorystycznych.