Polerowanie samochodu - jak zrobić?

Wielu kierowców marzy o tym, by ich auto zawsze prezentowało się schludnie i estetycznie. Dbają o nie regularnie je myjąc - zarówno na zewnątrz, jak i w środku, oraz stosując odpowiednie kosmetyki. Trzeba jednak pamiętać, że powłoki lakiernicze, którymi pokryte są karoserie samochodowe, nie są niezniszczalne i wieczne. Wraz z upływem czasu, nawet przy odpowiedniej konserwacji lakier może zacząć tracić swój blask i piękny wygląd. Jeszcze gorzej, kiedy pojawią się na nim rysy spowodowane różnymi czynnikami zewnętrznymi lub inne rozmaite uszkodzenia, które od razu są widoczne i psują cały efekt wizualny. Istnieje jednak skuteczna metoda, która umożliwia przywrócenie pięknego wyglądu lakieru, a jest nią polerowanie samochodu. Jak zrobić to dobrze i z głową, aby rezultat był jak najlepszy i utrzymywał się jak najdłużej? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Jak działa polerowanie samochodu?

Zanim przejdziemy do opisu polerowania lakieru krok po kroku, warto wcześniej zaprezentować informacje dotyczące tego, w jakim celu wykonuje się polerowanie auta i jakie ma ono zalety.

Proces, jakim jest polerowanie samochodu, wykonuje się w celu odświeżenia istniejącej już powłoki lakierniczej na jego karoserii. Umożliwia on usunięcie zarówno płytkich, jak i głębokich rys, usunięcie tzw. swirli, a także pozytywnie wpływa na wygląd lakieru, który po latach użytkowania pojazdu stał się blady i stracił swój oryginalny blask.

Można wymienić naprawdę wiele zalet przeprowadzenia takiego zabiegu. Pierwszą z nich jest oczywiście niesamowity efekt wizualny, który można uzyskać poprzez jego wykonanie. Jeżeli polerowanie jest wykonane zgodnie ze sztuką, po zakończonej pracy pojazd będzie wyglądać tak, jakby dopiero co opuścił fabrykę. Stosując odpowiednie techniki, można uzyskać nawet tzw. efekt lustra, co oznacza, że w karoserii bez problemu będzie można dostrzec swoje wyraźne odbicie.

Kolejną zaletą, która jest niejako efektem ubocznym polerowania, jest lepsze zabezpieczenie antykorozyjne. Powszechnie wiadomo, że rdza atakuje miejsca w karoserii, które są bardziej odsłonięte, a więc takie, w których powłoka lakiernicza jest cieńsza. W miejscach, w których występują zarysowania lakieru, po pewnym czasie mogą zacząć pojawiać się ogniska korozji, której skuteczne usunięcie jest dużo trudniejsze i droższe, niż w przypadku polerowania.

Co istotne - polerowanie samochodu jest wskazane w momencie, w którym chcemy go sprzedać. Zwiększa to bowiem jego wartość rynkową, a więc można na nim więcej zarobić. Trzeba jednak pamiętać, że zadziała to tylko i wyłącznie wtedy, kiedy również pozostałe elementy auta są zadbane i jest ono w pełni sprawne od strony mechanicznej i technicznej.

Ręczne polerowanie lakieru samochodowego krok po kroku

Teraz kiedy znamy już zalety wynikające z polerowania samochodu, możemy przejść do przedstawienia tego, w jaki sposób należy je przeprowadzić.

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać, zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, jest oczywiście usunięcie wszelkich zabrudzeń z powierzchni karoserii. Należy więc dokładnie umyć i osuszyć pojazd, który chcemy polerować. Zadanie to może nam ułatwić zastosowanie specjalnej glinki, dzięki której będziemy mieli pewność, że na aucie nie zostanie żadne ziarnko piasku.

Po zakończeniu etapu wstępnego możemy przejść do kolejnych działań. W kolejnym kroku nakładamy na karoserię odpowiednio dobraną pastę polerską, którą następnie wcieramy w powierzchnię za pomocą specjalnego pada, przy użyciu umiarkowanego nacisku. Trzeba także odpowiednio zabezpieczyć wszystkie plastiki i chromowane elementy, gdyż późniejsze usuwanie z nich zaschniętej pasty polerskiej nie należy do szybkich i przyjemnych czynności.

Powyżej opisana technika sprawdza się w przypadku, kiedy mamy do czynienia z niewielkimi uszkodzeniami lakieru. W sytuacji kiedy musimy usunąć tzw. skórkę pomarańczy, potrzebne nam nieco bardziej radykalne polerowanie samochodu z użyciem materiałów ściernych. Jaki papier ścierny będzie najlepszy do tego procesu? Specjaliści zalecają wykorzystywanie papierów między P2000 a P2500, dzięki którym możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych efektów.