Jakie sitko lakiernicze sprawdzi się najlepiej?

Na odpowiedni efekt uzyskany po lakierowaniu składa się wiele czynników. Sporo zależy od odpowiedniego przygotowania malowanej powierzchni, wykorzystywanego sprzętu, warunków pracy, a także jakości i czystości lakieru. Zwłaszcza w przypadku ostatniego aspektu często występują problemy, ponieważ zanieczyszczenia mogą dostać się do puszki właściwie w każdym momencie. Dodatkowo lakier może zastygać w niedokładnie zamkniętym opakowaniu, co będzie skutkować pływaniem jego stałych cząstek w płynie. Z tego względu wielu zawodowych lakierników, jak i hobbystów montuje w pistoletach specjalne sitka lakiernicze. Jakie spełniają zadanie oraz które są najlepsze?

Sitko lakiernicze - jakie spełnia funkcje?

Sitko lakiernicze montowane jest w pistoletach po to, aby filtrowało dryfujące w farbie zanieczyszczenia stałe. Mogą to być różnego rodzaju drobiny, piasek, kamyczki, włosie pędzla lub fragmenty zaschniętego lakieru. To bardzo ważne, żeby nie zapominać o jego stosowaniu, ponieważ dostanie się tego typu cząsteczek wraz z farbą na malowaną powierzchnię może zepsuć cały efekt, tworząc na powłoce nieestetyczne nierówności.

Sitko lakiernicze - ile mikronów powinno mieć?

Sitka lakiernicze dostępne na rynku różnią się między sobą wielkością otworów w siatce. Wartość tę określa się w mikronach (czyli bardziej aktualnie mikrometrach). Im wyższa ona jest, tym otwory mają większą średnicę. Według tej wartości powstał podział sugerujący zastosowanie poszczególnych sitek lakierniczych:

  • 125 mikronów i mniej - najlepiej sprawdzą się w przypadku filtracji produktów wodorozcieńczalnych, jak bejce, utwardzacze oraz lakiery ze względu na niewielką średnicę otworów.
  • 190-200 mikronów - sitka oscylujące wokół tej wartości polecane są do wykorzystywania wraz z bazowymi lakierami konwencjonalnymi oraz bezbarwnymi, ponieważ cechują się otworami o średniej wielkości.
  • 280 mikronów - elementy o tej wartości powinny być wykorzystywane do wyłapywania zanieczyszczeń z lakierów bazowych, gdyż posiadają otwory o dość sporej średnicy.
  • 400 mikronów i więcej - tego typu sitka lakiernicze stosuje się w towarzystwie lakierów bądź farb powstałych na bazie wody, a także podkładów zawierających jakieś cząsteczki stałe, które mają zostać rozpylone na malowaną powierzchnię. Dlatego takie akcesoria cechują się bardzo dużymi otworami.

Jakie sitko lakiernicze sprawdzi się najlepiej?

Warto stawiać na sitka, które będą cechowały się maksymalną wytrzymałością oraz doskonałą filtracją wszystkich zalegających w lakierze cząsteczek. Dzięki temu oddalimy ryzyko, że powłoka uszkodzi się w jakimś miejscu, a element zacznie przepuszczać zanieczyszczenia dalej, zamiast je wyłapywać. Z tego względu najlepiej wybrać akcesoria wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych. 

Nylonowe sitko wielokrotnego użytku 5000 (90μ) doskonale sprawdzi się do tego zadania. Cechuje się ono solidnością wykonania oraz trwałością, dlatego zapewnia maksymalną ochronę przed przenikaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń do dyszy pistoletu. Sitko posiada małe otwory, dlatego sprawdzi się w przypadku niewielkich cząsteczek. Nylon to świetne rozwiązanie, ponieważ to tworzywo charakteryzuje się całkowitą neutralnością w kontakcie z farbami i lakierami, co oznacza, że nie zmienia ich właściwości. Co ważne, nylonowe sitko stanowi także ekologiczną opcję, ponieważ jest ono wielokrotnego użytku - po pracy wystarczy je wyczyścić za pomocą wody lub rozpuszczalnika.

A jeśli potrzebujesz elementu o jeszcze mniejszych otworach, zdecyduj się na nylonowe sitko wielokrotnego użytku 15000 (45μ), które doskonale wyłapie drobniejsze zanieczyszczenia dryfujące w lakierze.

Sitko lakiernicze - jakie i gdzie je wybrać?

Jeśli wyżej wymienione produkty nie spełniają wymogów, biorąc pod uwagę wykorzystywany przez Ciebie lakier, odwiedź widniejącą w naszym sklepie kategorię im poświęconą. Znajdziesz tam ogromny wybór sitek lakierniczych wykonanych z nylonu, różniących się wielkością otworów w siatce. Dzięki temu możesz dobrać produkt, który doskonale przefiltruje wykorzystywany przez Ciebie lakier bądź farbę.