Materiały ścierne - rodzaje i ich zastosowanie

Wiele osób wykorzystuje różne materiały ścierne. Jedni - jako fachowcy zawodowo zajmujący się pracami blacharsko-lakierniczymi bądź stolarskimi - korzystają z nich podczas budowania mebli lub odświeżania karoserii samochodowej. Inni jako amatorzy sięgają po materiały ścierne, gdy chcą odświeżyć wygląd drewnianych elementów wystroju własnego domu. Ich zastosowanie zależy jednak od kilku istotnych czynników.

Materiały ścierne - rodzaje

Ogromny wybór materiałów ściernych spowodował konieczność stworzenia podziału według kilku kryteriów. Jedno z nich stanowi pochodzenie. Składniki wykorzystywane do produkcji materiałów ściernych mogą naturalnie występować w środowisku, jak najtwardszy minerał na świecie, czyli diament. Do tej kategorii zalicza się również:

- korund, 

krzemień, 

kwarc,

szmergiel. 

Natomiast druga grupa obejmuje materiały ścierne powstające w całości bądź częściowo w warunkach laboratoryjnych. Są to: 

borazon, 

elektrokorund, 

sztuczny diament, 

węglik boru,

węglik krzemu.

Kolejne kryterium skupia się na grubości zastosowanych ziaren w materiale, czyli granulacji. To właśnie od niej zależy efekt, który uzyskuje się po wykorzystaniu danego produktu. Granulacja jest oznaczana literą “P” i liczbą - im niższa wartość, tym papier będzie ścierać mocniej, dlatego takie egzemplarze nadadzą się do szlifowania bardziej zniszczonych elementów. Natomiast te o wyższych liczbach są na tyle delikatne, że doskonale sprawdzą się do wykończenia obrabianej powierzchni. Według tego kryterium wyróżniamy papiery:

gruboziarniste - wszystkie poniżej wartości P100,

drobnoziarniste - wszystkie powyżej wartości P100.

Inne kryterium bierze pod uwagę formę, w jakiej wykorzystuje się ziarna ścierne połączone w materiale. Innymi słowy - w tej kategorii wyróżnia się różnego rodzaju produkty wykorzystywane najczęściej w towarzystwie narzędzi elektrycznych bądź ręcznych albo same stanowiące narzędzia. Można tu znaleźć między innymi:

papiery ścierne,

gąbki,

krążki i taśmy do różnorodnych elektronarzędzi,

tarcze i ostrza,

pilniki,

płótna i siatki,

pasty,

proszki.

Materiały ścierne - zastosowanie

W celu uzyskania oczekiwanego efektu podczas szlifowania danej nawierzchni należy dobrać narzędzie na podstawie jej specyfiki. Inaczej będą zachowywać się materiały ścierne do drewna powstałe na bazie elektrokorundu, a zupełnie inaczej diamentowe materiały ścierne do ceramiki.

Najbardziej podstawowy podział na zastosowanie opiera się na granulacji poszczególnych produktów:

P12 - P100 - to papiery o sporych ziarnach, dlatego przeznaczone są do wykonywania pierwszego szlifowania, podczas którego pozbywamy się sporej ilości materiału z warstwy wierzchniej. Doskonale sprawdzą się także wtedy, gdy chcemy nadać obrabianemu elementowi nowy kształt.

P100 - P180 - papiery te świetnie radzą sobie ze zdzieraniem lakierów, farb bądź innych powłok chroniących element, a także wygładzają rysy powstałe podczas szlifowania grubszymi ziarnami.

P200 - P800 - stosuje się je do przygotowywania powierzchni przed nałożeniem, np. farby, oleju czy lakieru. Wykorzystują je także lakiernicy do poprawek bądź matowienia nawierzchni

P1000 - P2500 - papiery o tej granulacji dedykowane są do prac mających na celu nadanie blasku szlifowanej powierzchni lub drobnych poprawek.

Materiały ścierne - jak wybrać odpowiedni?

Aby wybrać odpowiedni materiał ścierny, należy dopasować jego granulację oraz formę do obrabianej powierzchni czy pożądanego efektu. Wiele osób obawia się jednak, że zdecydują się na produkt, który nie do końca odpowie na oczekiwania lub będzie za mocny i zniszczy szlifowaną nawierzchnię. Zupełnie niepotrzebnie!

W naszym sklepie zatrudniamy jedynie specjalistów w swoim fachu, którzy doskonale znają prezentowany asortyment. Zależy nam na jak największej satysfakcji klientów, dlatego poza doskonałymi produktami oferujemy również wiedzę i doświadczenie zgromadzone podczas wszystkich lat funkcjonowania firmy. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a jeden z  fachowców pomoże Ci dobrać odpowiedni materiał ścierny do Twoich oczekiwań oraz potrzeb szlifowanej powierzchni.