Konserwacja i zabezpieczenie podwozia samochodu - krok po kroku

Podczas jazdy auto narażone jest na działanie wielu niekorzystnych czynników, które prowadzą do powstawania korozji w podwoziu samochodu. Mogą to być wilgoć, piasek albo chociażby błoto. W miesiącach zimowych, kiedy na ulicach spotyka się śnieg czy sól drogową, podwozie auta jest szczególnie narażone na niechciane uszkodzenia.

 

Współcześnie produkowane auta wykazują znacznie wyższa odporność przed korozją, jednak nie zmienia to faktu, że wciąż istnieje ryzyko, że zaatakuje ona Twój pojazd. Jak konserwować podwozie w samochodzie i zachować je w dobrym stanie przez kolejne lata?

 

Podwozie jest istotnym elementem wyposażenia auta. To do niego mocuje się napęd, koła oraz nadwozie pojazdu. W większości modeli składa się ze stalowej, w odpowiedni sposób uformowanej płyty podłogowej.

 

W przypadku, gdy rdza poważnie uszkodzi podwozie, samochód nie będzie nadawał się do dalszej eksploatacji. Dlatego jeśli zależy Ci na jak najdłuższym i bezpiecznym korzystaniu ze swojego auta, musisz odpowiednio zadbać o jego podwozie.

Fachowa czy samodzielna konserwacja?

Korozję najczęściej można zauważyć na belkach progowych, w okolicach kół, w spawach i miejscach, w których zamontowane zostało zawieszenie. Zaleca się, aby co najmniej raz w roku sprawdzić stan podwozia, skupiając się na jego elementach, ale nie tylko. Nawet komponenty składające się na układ wydechy mogą zostać zaatakowane przez korozję.

 

Jeżeli zależy Ci na oszczędności czasu i jak profesjonalnej usłudze, możesz oddać auto do warsztatu, gdzie fachowcy dokonają konserwacji podwozia Twojego auta. Jest to niestety spora inwestycja. Samodzielne wykonanie tego zabiegu nie jest zbytnio skomplikowane, a będzie znacznie tańsze.

Jak zrobić konserwację podwozia?

Przed przystąpieniem do konserwacji auta zaopatrz się w niezbędne środki ochrony osobistej - okulary i rękawice ochronne oraz maskę na twarz. Zabieg ten warto wykonywać w miejscu, gdzie jest dobre oświetlenie, a samochód nie jest narażony na kontakt z piaskiem czy kurzem.

Jak konserwować podwozie samochodu?

Na początku powinieneś pozbyć się brudu z podwozia. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z kanału. Będziesz miał najlepszy dostęp do wszystkich zakamarków. W przypadku, w którym nie dysponujesz takim sprzętem, użyj podnośnika.

 

Po dokładnym umyciu Twoim oczom mogą się ukazać ślady korozji. Aby nie doprowadzić do dalszego rdzewienia podwozia, musisz je jak najszybciej usunąć. Jeżeli naloty są niewielkie możesz posmarować je zmywaczem dedykowanym do usuwania korozji. Do większych ognisk wykorzystaj szlifierkę - wnaszym sklepie kupisz do niej specjalne krążki ścierne.

Jak zabezpieczyć podwozie samochodu?

Po zakończonym zabiegu nałóż na to miejsce odtłuszczacz. Stworzy na wyszlifowanej  powierzchni warstwę, która gotowa będzie do nałożenia preparatu konserwującego. Teraz zabezpiecz resztę auta. Otocz naprawiane miejsce folią i nałóż środek antykorozyjny za pomocą specjalnego pistoletu - to akcesorium również znajdziesz go w naszym asortymencie.

 

Taki zabieg może nawet na kilka lat uchronić Twój samochód przed znienawidzoną przez wszystkich rdzą. Pamiętaj jednak o regularnym sprawdzaniu stanu podwozia, aby uniknąć nagłych niespodzianek.