Jak usunąć drobny ubytek lakieru samochodowego?

Nie jest niczym nowym, że każdy kierowca pragnie utrzymać swój samochód w jak najlepszym stanie. Czasami wystarczy jednak mały błąd podczas parkowania czy nieostrożne otwarcie drzwi na zatłoczonym parkingu, aby pojawił się ubytek lakieru. Takie uszkodzenie należy jak najszybciej usunąć. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o to, że odsłonięta blacha szybko koroduje, a uszkodzenie powiększa się. Duże mankamenty powinien usunąć doświadczony lakiernik, jednak z małymi otarciami można w łatwy sposób poradzić sobie samemu. Jak naprawić ubytki lakieru na samochodzie?

Usuwanie ubytków lakieru w samochodzie — krok po kroku

Wielu kierowców, którzy zauważyli starty lakier na swoim pojeździe, często zastanawia się, jak usunąć ubytki w lakierze? Nie jest to wcale skomplikowane zadanie, należy jedynie zaopatrzyć się w specjalne środki, a tych w internetowych sklepach na szczęście nie brakuje. Naprawa drobnych uszkodzeń lakieru to czynność, z którą można uporać się samodzielnie. Pozwoli to również zaoszczędzić pieniądze, jakie trzeba by było wydać na wizytę u lakiernika.

 

Usuwanie ubytków lakieru w samochodzie zawsze należy rozpocząć od dokładnego umycia i osuszenia karoserii. Następnie uszkodzone miejsce trzeba oszlifować papierem ściernym o gradacji 240 oraz 400. Kolejną czynnością jest odtłuszczenie miejsca ubytku przy pomocy zmywacza silikonowego. Lakier wokół uszkodzonego obszaru trzeba również zabezpieczyć taśmą malarską.

 

Kolejnym krokiem jest nałożenie podkładu epoksydowego. Wielu kierowców pomija ten etap, od razu nakładając szpachlę. To jednak bardzo ważne, ponieważ epoksyd bezpośrednio zapobiega tworzeniu się korozji. Dla najlepszego efektu warto nałożyć trzy warstwy w odstępach kilkunastu minut. Po nałożeniu podkładu epoksydowego warto jeszcze raz skorzystać z papieru ściernego, tym razem o gradacji 150 lub 240. Zabieg ten sprawi, że szpachla będzie lepiej przylegać do uszkodzonej powierzchni.

 

Teraz przyszedł czas na nałożenie szpachli, np. https://www.ekemichal.pl/szpachla-do-drewna-dwuskladnikowa-poliestrowa-2-k,3,16277,16222. Dzięki temu karoseria odzyska oryginalną strukturę. Produkt należy rozrobić zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jednak, aby nie zwlekać z jego użyciem, może bowiem szybko zaschnąć i nie będzie nadawała się do użytku. Suchą już szpachlę trzeba następnie wyrównać przy pomocy papieru ściernego o gradacji 150. Naprawa drobnych uszkodzeń lakieru nie może obejść się bez podkładu akrylowego, który należy nałożyć bezpośrednio na szpachlę. Najlepiej nałożyć dwie warstwy, a wyschniętą powierzchnię należy przetrzeć papierem ściernym o gradacji 800 i odtłuścić.

 

Ostatni krok stanowi nałożenie lakieru. Nowsze samochody maluje się przy użyciu dwóch rodzajów. Pierwszy z nich nadaje kolor, drugi natomiast jest bezbarwny, stanowi jednak zabezpieczenie przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Ważne, aby lakier nakładać szybkim i płynnym ruchem, co zapobiegnie zlewaniu się lakieru. Można również sprawdzić grubość lakieru za pomocą grzebienia do pomiaru grubości mokrego lakieru. Dla uzyskania głębi koloru oraz najlepszego efektu lakier należy nałożyć 2 lub 3 razy, pamiętając o kilkuminutowych przerwach pomiędzy kolejnymi aplikacjami.