Jak dobrać papier ścierny do szlifierki?

Dobór odpowiedniego papieru ściernego do szlifierki jest kluczowym czynnikiem odpowiadającym za jej prawidłowe i maksymalnie funkcjonalne działanie. Dlatego, jeśli zależy nam na sprawnym i szybkim przebiegu wykonywanych przez nas prac, warto przed przystąpieniem do nich zaopatrzyć się w jego właściwy rodzaj, a także dowiedzieć się, jak go używać.

Jak dobrać papier ścierny do szlifierki?

Okazuje się, że najważniejsze są mocowania, ponieważ każda szlifierka wyróżnia się ich innym rodzajem. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego papieru, który zapewni nam komfortowe użytkowanie urządzenia i przyczyni się do poprawy wydajności pracy. Papier ścierny jest cienkim nośnikiem, a na jego powierzchni znajdują się ziarna ścierne. Materiał ten najczęściej wykonany jest z tworzywa syntetycznego, mocnego kartonu czy tkaniny bawełnianej. Natomiast przylepione do niego ziarna mogą być zarówno syntetyczne (węglik krzemu), jak i naturalne (korund). Dobrej jakości papier ścierny jest doskonale zlepiony z podłożem, dzięki czemu nawet przy wysokiej temperaturze lub znaczących obciążeniach mechanicznych ziarna ścierne nie zaczynają odpadać. O jego jakości świadczy także duża wytrzymałość, dzięki której nie ulega szybkiemu zniszczeniu. Papiery ścierne i inne materiały ścierne znajdziesz tu: https://www.ekemichal.pl/produkty/kemiflex-papiery-scierne-ceramiczne,2,16252.

Jaki papier ścierny do szlifierki oscylacyjnej sprawdzi się najlepiej?

Szlifierki oscylacyjne wyposażone są w poruszającą się w przód i w tył stopę, do której mocuje się papier ścierny. Stopy, ze względu na znajdującą się zwykle na spodzie tkaninę typu rzep, najczęściej potrzebują papieru ściernego, który ma pod spodem welur lub włókninę. Jeśli dodatkowo szlifierka zawiera funkcję odsysania pyłu, wtedy będzie nam potrzebny specjalny papier z otworami we właściwym miejscu.

Jaki papier ścierny do szlifierki taśmowej wybrać?

Szlifierki taśmowe najczęściej wykorzystuje się do obróbki większych powierzchni. W odróżnieniu od szlifierki oscylacyjnej czy mimośrodowej do montażu papieru ściernego w takim sprzęcie nie wystarczy jedynie stopa szlifierska. Papier jest do niej mocowany za pomocą pasa, który powinniśmy skleić na końcach we właściwy sposób, czyli tak aby nie powstały żadne wybrzuszenia, które zaburzą pracę urządzenia. Istotne, aby papier był gruby, a klej mocny, dzięki czemu całość stanie się wytrzymała i odporna na rozerwanie.

Jaki papier ścierny do szlifierki kątowej kupić?

Szlifierkę kątową często stosuje się do cięcia oraz szlifowania metalu. Żeby prawidłowo jej używać, powinniśmy zamontować na jej powierzchni tarczę lamelkową lub specjalny dysk, do którego przymocujemy krążki ścierne z rzepem. Są one wykonane z papieru ściernego i zapewniają właściwą pracę szlifierki.

Jaki papier ścierny do szlifierki mimośrodowej będzie najlepszy?

Szlifierka mimośrodowa również wyposażona jest w stopę z tkaniną rzepową. Jednak ma ona okrągły kształt, co oznacza, że przed rozpoczęciem jej użytkowania będziemy musieli zaopatrzyć się w okrągłe krążki z włókniną od spodu. Co więcej, do jej prawidłowego działania konieczne jest, aby miały one taką samą średnicę co średnica stopy.

 

Wyposażenie warsztatu blacharskiego - co powinno zawierać?