Jakie są najlepsze lakiery do drewna i jaki warto wybrać?

Wiele osób będących posiadaczami drewnianych elementów wystroju domu lub mieszkania zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć ten wrażliwy na różne czynniki materiał. Producenci proponują coraz więcej nowych, bardziej zaawansowanych produkty do ochrony drewna, dlatego wybór odpowiedniego wciąż stanowi niemałą trudność. Jedni wolą naturalne rozwiązania jak olej, drudzy stawiają na olejowoski, inni natomiast pozostają wierni klasycznym lakierom, które nadal nie tracą na popularności. 

Jaki lakier do drewna stanowi najlepsze zabezpieczenie? Odpowiedź jest prosta - właściwie dobrany. Tylko produkt spełniający potrzeby danego gatunku drzewa zapewni mu maksymalną ochronę przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi i sprawi, że każdy element wystroju będzie prezentował się doskonale przez bardzo długi czas.

Lakier do drewna - jaki wybrać?

Wybór lakieru zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest pożądany przez nas efekt. Miłośnicy naturalnego wyglądu drewna postawią zapewne na produkt, który go podkreśli. Taki lakier dobrze wyeksponuje barwę gatunkową i słoje, a jednocześnie doskonale zabezpieczy mebel lub inny element przed szkodliwymi czynnikami. Najlepsze lakiery bezbarwne do drewna nie żółkną wraz z upływem czasu, a zachowują swój neutralny kolor.

Jeśli marzy nam się zmiana koloru drewnianego elementu wystroju wnętrza lub chcemy dopasować go do całości aranżacji, możemy postawić na kolorowe lakiery. Tego typu produkty nie kryją powierzchni w pełni, a cechują się pewnego rodzaju delikatnym prześwitywaniem. Dzięki temu drewno zyskuje nowy, głęboki kolor, ale słoje nadal pozostają w jakimś stopniu widoczne. Poziom prześwitywania lakieru zależy od wybranego odcienia - im jest on ciemniejszy, tym więcej zakrywa.

Najlepsze lakiery do drewna wewnątrz i na zewnątrz

Wybór lakieru powinien być również podyktowany tym, czy element, który chcemy zabezpieczyć, znajduje się w pomieszczeniu czy na zewnątrz. W zależności od warunków, na jakie go wystawiamy, będzie potrzebował innego rodzaju ochrony.

Obiekt znajdujący się wewnątrz potrzebuje podstawowego ochrony, dlatego też lakiery przeznaczone do tego celu mają nieco mniej składników. Oczywiście, można pokusić się o kupno bogatszego składowo produktu, jednak nie ma takiej konieczności. Tego typu lakiery cechują się natomiast bezwonnością - dzięki temu domowników nie drażni zapach produktu.

Z kolei lakiery dedykowane do zabezpieczania drewnianych elementów znajdujących się na zewnątrz cechują się bogatymi formułami oraz kompleksowym działaniem. Tego typu produkty posiadają wiele różnych składników, które zapewniają dodatkową ochronę na przykład przed promieniowaniem ultrafioletowym, wchłanianiem wilgoci, rozwojem grzybów, glonów oraz innych mikroorganizmów na powierzchni czy wahaniami temperatur. Ponadto lakiery zewnętrzne pozostawiają na drewnie grubszą powłokę ochronną niż te przeznaczone do stosowania wewnątrz. Dzięki temu jeszcze lepiej zabezpieczają elementy przez różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi.

Jaki lakier do drewna wybrać? Produkty dedykowane do różnych gatunków

Na rynku istnieje osobna kategoria lakierów do różnych gatunków drzew. Formuły tego typu produktów zostają specjalnie skomponowane po to, aby jak najlepiej wyeksponować największe atuty danego rodzaju drewna. Ponadto skutecznie zabezpieczają w przypadku posiadania przez nie dodatkowych cech, które sprawiają, że standardowy lakier nie będzie wystarczający. W ten sposób możemy wybrać produkt dopasowany na przykład do drewna bukowego, sosnowego, dębowego, egzotycznego oraz wielu innych gatunków.

Lakier do drewna - jaki wybrać i gdzie najlepiej to zrobić?

Jeśli masz wątpliwości co do posiadanej wiedzy na temat różnych rodzajów lakierów, nie przejmuj się. Poza doskonałej jakości produktami do zabezpieczania drewnianych elementów zapewniamy również kompleksowe wsparcie podczas dokonywania wyboru. Wystarczy, że w trakcie robienia zakupów w naszym sklepie skontaktujesz się z nami, a jeden ze specjalistów pomoże Ci wybrać odpowiedni środek, korzystając z własnego doświadczenia, wiedzy, a także informacji, które mu udzielisz na temat drewna.